دلیل پاک شدن برخی پست‌ها در اینستاگرام و بررسی روش رفع آن

یک ساعت، شاید دو ساعت برای یک ویدئو زحمت کشیدم، ادیتش کردم، به آن رنگ و لعاب دادم، موزیک جذاب و هماهنگ با ویدئو را گذاشتم، چقدر برای پیدا کردن موزیک زحمت کشیدم، کلی برای آپلود شدنش زحمت کشیدم، آن هم با این اینترنت کند!! همه‌اش در یک چشم برهم زدن رفت بر باد هوا! اینستاگرام و قانون کپی‌رایت مسخره‌اش!

عصبانیت و ناراحتی شما قابل درک است. تصور کنید این همه زحمت کشیدید، یک از خدا بی‌خبری همین محتوایی که با سختی پستش کردید را دانلود کند و در صفحه خودش بگذارد؛ چه حالی می‌شوید؟

قانون کپی رایت در آمریکا بسیار سفت و سخت گرفته می‌شود و اینستاگرام هم بر طبق همان قانون عمل می‌کند. اگر پست شما به علت کپی رایت حذف شده، صد درصد سازنده موسیقی‌ای که از آن در ویدئویتان استفاده کردید، عصبی و ناراحت شده و از اینستاگرام خواسته تا هیچ کسی بدون اجازه او از موسیقی‌اش در اثر خود استفاده نکند. تصور می‌کنم حالا دیگر بهتر یکدیگر را درک می‌کنید.

 

شما نمی‌توانید قانون کپی رایت آمریکا و اینستاگرام را دور بزنید، اما روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید از حذف شدن پست بلافاصله بعد از انتشار به علت کپی رایت جلوگیری کنید یا حتی مشکل مورد نظر را رفع کنید. در این مطلب با استناد به اطلاعیه‌های اینستاگرام به شما دلیل پاک شدن برخی پست ها در اینستاگرام و انواع روش رفع و مقابله با آن را می‌آموزیم.

ویدئوی من به علت کپی رایت از اینستاگرام حذف شده؛ چه‌کاری باید انجام دهم؟

طبق اطلاعیه رسمی اینستاگرام، اگر ویدئویی در این اپلیکیشن به علت حقوق معنوی (Intellectual property) حذف شد، در پی آن نویتیفیکیشنی (اعلانی) برای شما در اکانت اینستاگرام‌تان ارسال می‌شود. طبق گفته اینستاگرام این نوتیفیکشن حاوی اطلاعات تماس صاحب اثر است؛ معمولاً ایمیل و آدرس شخص در آن وجود دارد. به گفته اینستاگرام اگر شما معتقدید که محتوای شما نباید از اینستاگرام حذف می‌شد، باید مشکل را به صورت مستقیم با صاحب اثر مطرح و حل کنید) .منبع(

اگر محتوای شما به علت نقض حق کپی رایت حذف شده، می‌توانید فرم درخواست را برای آن پر کنید. دستورالعمل انجام این کار در نوتیفیکیشنی که برایتان ارسال می‌شود، آورده شده است) .منبع(

 

 • اگر از طرف اینستاگرام به شما اطلاع داده شده که محتوایتان با قانون DMCA آمریکا در تناقض است، شما امکان پر کردن فرم درخواست مربوط به آن را خواهید داشت.
 • اگر به شما اطلاع داده شده که محتوای شما قانون کپی رایت را نقض کرده و به DMCA ارتباطی نداشته، طبق دستورالعمل درون نوتیفیکشن عمل کنید تا مشکل‌تان حل شود. اگر اکانت شما غیرفعال شده و امکان انجام دستورالعمل‌ها را ندارید، از طریق این فرم درخواست خود را تکمیل کنید.

چطور مطمئن شویم که محتوایی که تولید می‌کنیم، قانون کپی رایت را نقض نمی‌کند؟

براساس قوانین استفاده از اینستاگرام و دستورالعمل جامعه اینستاگرام هر محتوایی که حقوق معنوی فرد یا افراد را نقض کند، مخالف قوانین اینستاگرام است و حذف می‌شود. بهترین راه برای اینکه مطمئن شوید محتوای شما به هیچ وجه از اینستاگرام به علت نقض حق کپی رایت حذف نمی‌شود این است که فقط محتوای تولید شده توسط خودتان را منتشر کنید.

همچنین محتوایی که نقض قانون کپی رایت را از طریق دستگاه‌ها یا خدمات ناشناس تسهیل می‌کند، از نظر اینستاگرام خلاف قانون است. این احتمال وجود دارد که شما از طریق برخی از کارهای زیر، حقوق معنوی شخص یا اشخاص را پایمال کرده باشید:

 • محتوایی که منشر می‌کنید را دانلود یا خریداری کرده باشید. مثل خرید موسیقی از iTunes
 • محتوایی را در دستگاه الکترونیکی خودتان ضبط کرده باشید. مثل موسیقی‌ای که در دورهمی‌هایتان گوش می‌دهید و همزمان از آن فیلم می‌گیرید. حتی ضبط برخی کنسرت‌ها هم خلاف قانون کپی رایت است.
 • مواقعی که با ذکر نام صاحب اثر، اثر او را منتشر می‌کنید هم قانون کپی رایت را نقض می‌کنید.
 • در محتوایتان متن تذکری می‌نویسید که طبق آن قصد نقض قانون کپی رایت را ندارید، اما این هم اقدام قابل قبولی از طرف اینستاگرام نیست.
 • قصد ندارید از آن محتوا سودی ببرید.
 • بر روی اثر اصلی ویرایش جدی‌ای انجام دادید یا فقط در برخی جاهای محتوایتان از آن استفاده کردید.
 • محتوا را در اینترنت به صورت قابل دسترس پیدا کردید.
 • تصورتان این است که از آن عادلانه استفاده می‌کنید.
 • از اپلیکیشن‌های تایید نشده برای انتشار محتوا استفاده می‌کنید.

قبل از اینکه محتوایی را در اینستاگرام منتشر کنید، برای جلوگیری از حذف آن به علت قانون کپی رایت، سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا تمام محتوا را خودم ساختم؟ حتی موسیقی‌اش؟
 • آیا اجازه استفاده از تمام محتوای درون پستم را دارم که آن را منتشر کنم؟
 • آیا محتوایی که قصد انتشار آن را دارم، جزو موارد استثنایی نقض قانون کپی رایت است؟

 

از نظر اینستاگرام قبل از انتشار محتوایی که با نام صاحب اصلی‌اش ثبت شده، باید اجازه مکتوب از آن شخص را داشته باشیم. اما کسی در ایران این همه راه را نمی‌رود! در نتیجه بهتر است به دنبال آثار بدون کپی رایت باشید تا پست‌تان از اینستاگرام حذف نشود. (منبع)

آیا با این قوانین سخت‌گیرانه اینستاگرام، می‌توان از موسیقی در محتواهایمان استفاده کرد؟

طبق اطلاعیه‌ای که اینستاگرام صادر کرده، هیچ مخالفتی با به‌کارگیری موسیقی در محتوای اینستاگرام وجود ندارد. البته اینستاگرام به حقوق معنوی آثار اهمیت زیادی می‌دهد و بابت این مورد کوتاه نمی‌آید.

دستورالعمل‌های زیر را برای استفاده از موسیقی در محتوایتان در نظر داشته باشید:

 • محدودیت استفاده از موسیقی در استوری اینستاگرام وجود ندارد. همچنین شما می‌توانید از موسیقی زنده افراد هم فیلمبرداری کنید و در اینستاگرام منتشر کنید.
 • هر چه مدت زمان یک موسیقی بیشتر باشد، احتمال بلاک شدن پست شما در اینستاگرام هم زیاد خواهد بود.
 • استفاده بخش‌های کوتاهی از موسیقی توصیه می‌شود.
 • به ویدئوی خود ویژگی بصری اضافه کنید. ویدئوی خالی با موسیقی ضبط شده توصیه نمی‌شود.

اگر در حین لایو اینستاگرامی که از موسیقی زنده می‌گیرید، نوتیفیکیشنی از طرف اینستاگرام برایتان می‌آید که به شما در مورد نقض حق کپی رایت هشدار می‌دهد، بلافاصله لایو خود را قطع کنید. اگر ویدئویی که پست می‌کنید، بلاک یا بی‌صدا می‌شود، این هم به معنی هشدار نقض حق کپی رایت است و بهتر است آن را مجدد تکرار نکنید. (منبع)

جمع‌بندی

 

برای اینکه در اینستاگرام به مشکل نخورید، بهتر است قوانین آن را رعایت کنید. به این صورت دیگر اکانت شما هم با خطر غیرفعال شدن روبرو نخواهد بود. نه تنها اینستاگرام، بلکه هر اپلیکیشن خارجی دیگر و حتی همین فضای اینترنت هم تحت قوانین DMCA فعالیت می‌کنند و بهتر است تابع آن باشید.

دیدگاهتان را بنویسید