بازاریابی با اینستاگرام

  کلیدواژه‌ای که این روزها بسیار از آن استفاده می‌شود و گفته‌ها و نوشته‌های زیادی در مورد آن وجود دارد، همین بازاریابی با اینستاگرام یا Instagram Marketing است. اجازه دهید برای استفاده مؤثرتر از این بحث، این واژه را موشکافی کنیم. این واژه خود از دو کلمه دیگر بنام Instagram و Marketing تشکیل ‌شده است. تمام صحبت ما نیز در این سایت در قالب این دو بخش و نحوه ارتباط بین آن‌ها شکل گرفته است. فهم هرکدام از این دو بخش به دیگری اولویت دارد. اگر بخواهیم به مثال قابلمه و مایکروفر برگردیم، مارکتینگ مهارت آشپزی است و اینستاگرام مهارت استفاده از مایکروفر است. در این وبسایت ابتدا به سراغ بحث درباره آشپزی می‌رویم و سپس به نحوه استفاده از مایکروفر می‌پردازیم.  

بازاریابی

در همین شروع بنویسید که به نظر شما هدف از فرآیند مارکتینگ چیست؟ اگر بخواهم خلاصه بگویم هدف از این فرآیند، دو چیز است: ۱- فروش ۲- کسب درآمد شاید بپرسید تفاوت این دو در چیست. نکته‌ کلیدی و اثرگذار ماجرا نیز توجه به تفاوت این دو مورد است. در کسب‌وکارهای مختلفی که با آن‌ها همکاری کرده‌ام، بارها دیده‌ام که یکی از علل اوضاع نابه‌سامان آن‌ها همین توجه نکردن به تفاوت این دو بوده است. امروزه کسب‌وکارهای زیادی وجود دارند که فروش بسیار بالا و درنتیجه گردش مالی زیادی هم دارند؛ اما درنهایت شرایط خوبی ندارند. علت این اتفاق عدم توجه به کسب درآمد خالص است. زمانی به‌عنوان مشاور با کارخانه‌ای که اتفاقاً محصول تولیدی باکیفیتی هم داشت، همکاری می‌کردم. وقتی که کل رفتار آن مجموعه را بررسی کردم، متوجه شدم آن شرکت تمام تمرکز خود را بر روی فروش بیشتر گذاشته است؛ اما با مشکلات شدید مالی نیز مواجه است و رشد آن هرروز کم‌تر می‌شود.

داستان از چه قرار است؟

وقتی‌که ما شاخص موفقیت خود را -فروش بیشتر- قرار می‌دهیم و افق دیدمان نسبت به کسب درآمد محو می‌شود، در مقابل هزینه‌هایی که می‌دهیم نابینا می‌شویم. گاهی به‌جایی خواهیم رسید که به ‌علت این‌که تنها تمرکزمان بر فروش است، هزینه‌های جبران‌ناپذیری را متحمل می‌شویم و درنهایت علی‌رغم فروش زیاد، ضرر ده نیز هستیم. یک فرآیند مارکتینگ خوب باید علاوه بر افزایش فروش، به -کسب درآمد- نیز که هدف نهایی از فروش است، توجه داشته باشد. بهترین روش مارکتینگ پس از صحبت‌های بالا ممکن است بپرسید که بهترین روشی که هم فروش ما را بالا ببرد و هم منجر به کسب درآمد شود چیست؟ روش‌های زیادی برای کسب درآمد وجود دارد؛ اما هوشمندانه است که ما بهترین روش را انتخاب کنیم. بهترین روش، روشی است که پایدار باشد، رو به رشد باشد و مشتری نیز از آن راضی باشد. پایدار باشد + رو به رشد باشد + مشتری از آن راضی باشد.    

دیدگاهتان را بنویسید