ابعاد استوری اینستاگرام چیه؟

قابلیت استوری در اینستاگرام، یکی از محبوب‌ترین ابزارها و بخش‌های این اپلیکشین به شمار می‌رود. بسیاری از افراد اعم از چهره‌های معروف دنیا، کاربران عادی و صاحبان کسب و کار از این قابلیت اینستاگرام برای جذب مخاطبین بیشتر یا به اشتراک گذاشتن تصاویر و ویدئوهای جذاب استفاده می‌کنند.

اندازه استوری اینستاگرام، یکی از چندین موارد مهم برای جذاب‌تر شدن تصاویر و ویدئوهای کوتاهی است که آن را با دیگران به اشتراک خواهید گذاشت. تغییر سایز استوری اینستاگرام و تناسب آن با اندازه استاندارد، به یک سری نکات جزئی که مهم هستند، وابسته است. برای اطلاع کامل از سایز استوری اینستاگرام، تغییر سایز ویدیو استوری اینستاگرام و همه موارد این‌چنینی، مطالبی که در ادامه این مقاله گردآوری شده‌اند را با نهایت دقت مطالعه کنید.

سایز استاندارد استوری اینستاگرام چقدر است؟

هر استوری اینستاگرامی، با یک هدف مشخص ایجاد و پس از یک روز کامل (۲۴ ساعت) به صورت خودبه‌خودی از بین می‌رود و به اصلاح پاک می‌شود. برای بسیاری از افراد مثل صاحبان کسب و کار بسیار مهم است که این استوری‌ها با کیفیت بالا و با تأثیر مثبت منتشر شوند. یکی از عواملی که روی کیفیت حداکثری تصاویر استوری اینستاگرام مؤثر است، اندازه و قالب استاندارد اینستاگرام برای استوری می‌باشد.

سایز استوری اینستاگرام در حالت استاندارد، برابر با ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل (Pixel) و با کیفیت HD تعریف شده است؛ این اندازه، به عبارت دیگر برابر با یک نسبت ۹:۱۶ (۹ به ۱۶) تعریف می‌شود.

برای درک بهتر از این اندازه استاندارد، کافی است که به تنظیمات دوربین موبایل‌تان بروید و Picture Size را روی اندازه ۹:۱۶ قرار بدهید. حالا موبایل‌تان را روی حالت عکاسی یا فیلمبرداری قرار دهید و به اندازه تصویر به دقت نگاه کنید؛ همان‌طور که می‌بینید، تصویر محیط مورد نظر، تمام صفحه گوشی‌تان را پوشانده است. چنین ابعادی برای اندازه استوری اینستاگرام، معادل یک تصویر تمام‌صفحه می‌باشد.

شما برای انجام این کار، می‌توانید استوری مورد نظرتان را مستقیماً توسط گوشی موبایل‌تان (با همان اندازه ۹:۱۶) ضبط کرده و سپس آنرا در قالب یک استوری در پلتفرم اینستاگرام به انتشار برسانید. برای مثال، صفحه اینستاگرامیVisit Copenhagen (Instagram.com/visitcopenhagen) که به انتشار تصاویر جذاب شهر کپنهاگن دانمارک می‌پردازد، همیشه استوری‌هایی با اندازه و ابعاد استاندارد منتشر می‌کند. این کار به مخاطبان و فالوورهای صفحه کمک می‌کند تا تصویر کامل و درستی از یک منظره داشته باشند.

 

به اندازه استوری اینستاگرام دقت کنید.

دقت داشته باشید اگر سایز استوری اینستاگرام مطابق اندازه استاندارد نباشد، تصویر شما به شکل یک مستطیل در وسط صفحه استوری، نمایش داده خواهد شد. چنین تجربه‌ای، ممکن است چندان جالب نباشد و به اصطلاح توی ذوق کاربران‌تان بزند. جدا از این که چنین اتفاقی می‌تواند برای شما ناخوشایند باشد، ممکن است برای مخاطبان یا مشتریان‌تان هم کاملاً غیر حرفه‌ای به نظر رسیده و آن‌ها را ناامید کرده و حتی از خرید محصول شما صرف نظر کنند.

بایدها و نبایدهای اندازه استوری اینستاگرام

قبل از تغییر سایز استوری اینستاگرام باید به یاد داشته باشید که هوش مصنوعی پلتفرم اینستاگرام برای حجم عکس‌ها و ویدئوها محدودیت گذاشته است. بدین‌ترتیب، یک عکس به صورت استاندارد برای استوری شدن در اینستاگرام باید حداکثر ۳۰ مگابایت و یک ویدئو باید حداکثر تا ۴ گیگابایت حجم داشته باشد. البته توجه داشته باشد که سرعت اینترنت کاربران ایرانی، خیلی کمتر از آن است که بتواند به راحتی یک تصویر ۳۰ مگابایتی یا ویدئوی ۴ گیگابایتی را به صورت آنلاین تماشا کند!

 

حداقل رزولوشن و کیفیت مورد نظر برای یک عکس که در اینستاگرام استوری خواهد شد، باید حداقل از اندازه‌ای معادل ۱۰۶۷ در ۶۰۰ پیکسل برخوردار شده باشد. همان‌طور که گفتیم، سایز استوری اینستاگرام باید معادل ۹:۱۶ باشد. بنابراین اگر از گوشی موبایل‌تان برای ثبت یا ضبط عکس و ویدیو استفاده می‌کنید، حالت گوشی را به صورت افقی قرار ندهید و سعی کنید این کار را در حالت استاندارد و عمودی انجام دهید. توجه کنید که سایز فیلم استوری اینستاگرام هم مثل اندازه استاندارد برای یک عکس است (یعنی همان اندازه ۱۰۹۲ در ۱۰۸۰ با نسبت ۹:۱۶).

سایز استاندارد کاور هایلایت اینستاگرام

بخش هایلایت (Highlight) اینستاگرام در یک پیج اینستاگرامی، شامل قسمتی است که می‌توان همه استوری‌ها را بعد از گذشت ۲۴ ساعت در آن آرشیو کرده و هم کاربران و هم خودتان بصورت همیشگی به آنها دسترسی داشته باشید. قابلیت هایلایت علاوه بر همیشگی کردن یک استوری اینستاگرامی، به فالوورها و مخاطبان جدید هم این فرصت را می‌دهد تا با شما، کسب و کار و فعالیت‌هایتان بیشتر آشنا بشوند.

جالب است بدانید که شما می‌توانید برای بخش هایلایت اینستاگرام هم یک کاور انتخاب کنید. جهت انتخاب کردن یک تصویر مناسب برای کاور هایلایت نیازی نیست که به تنظیمات استوری اینستاگرام بروید؛ کافی است که پس از ساختن یک هایلایت و اضافه کردن استوری‌های مورد نظرتان، یک عکس برای کاور آن از گالری موبایل انتخاب کنید. نکته جالب در مورد اندازه کاور هایلایت، یک‌اندازه بودن آن با سایز استوری اینستاگرام است؛ یعنی همان اندازه استاندارد ۱۰۹۲ در ۱۰۸۰ پیکسل با نسبت ۹:۱۶.

نرم افزارهای تغییر سایز استوری اینستاگرام

انتخاب تصویر مورد نظر برای استوری اینستاگرام، همیشه از طریق گوشی موبایل شخصی‌تان صورت نمی‌گیرد. فرض کنید که شما یک پیج اینستاگرامی در مورد معرفی جاذبه‌های توریستی شهر یزد دارید؛ حالا هم می‌خواهید یک استوری در مورد منظره گنبدعالی در ابرکوه به اشتراک بگذارید. فرض کنید که عکس یا ویدئوی مورد نظر شما، به اندازه استاندارد اینستاگرام نیست و احتمال دارد حالتی ناخوشایند در صفحه استوری به خود بگیرد. راه چاره چیست؟

ابزار و نرم‌افزارهای بسیاری برای تغییر سایز استوری اینستاگرام وجود دارند. برای تغییر اندازه و قالب عکس‌های مورد نظر برای استوری اینستاگرام، بهتر است از نرم‌افزار فتوشاپ (Photoshop) استفاده کنید. شما می‌توانید با قرار دادن تصویرتان در فتوشاپ و انجام تغییرات لازم برای پوشاندن جاهای خالی عکس، روی قسمت Export و سپس Export as کلیک کنید و در بخش Image Size، اندازه تصویر را با اندازه استاندارد سایز استوری اینستاگرام مطابقت دهید. البته فراموش نکنید که تغییر سایز استوری اینستاگرام در فتوشاپ، یکی از چندین روشی است که می‌توانید انجام دهید.

برای تغییر سایز ویدئوهای مورد نظرتان هم بهتر است از نرم‌افزارهای تخصصی مثل After Effect کمک بگیرید. تغییر سایز استوری  اینستاگرام در افترافکت، نیازمند داشتن دانش کافی و اطلاعات لازم در مورد نحوه کارایی این نرم‌افزار است. البته نرم‌افزارهای دیگری مثلInshot  و Premiere هم برای تغییر سایز ویدئوها به ابعاد استوری اینستاگرام وجود دارند. تغییر سایز استوری اینستاگرام با موبایل در نرم‌افزار اینشات می‌تواند کمی ساده‌تر و کاربردی‌تر به نظر برسد. در نهایت، پیشنهاد ما به شما این است که برای تغییر اندازه ویدئوهای مورد نظرتان برای استوری در اینستاگرام، از افراد مختصص در این زمنیه کمک گرفته یا در دوره‌های آموزشی نرم‌افزارهای یاد شده در این مقاله ثبت‌نام و شرکت کنید.

سایز استوری اینستاگرام به اینچ

برای بسیاری از افراد مثل طراحان گرافیک مهم است که بدانند شما دقیقاً چه ابعادی را برای یک استوری اینستاگرامی در نظر دارید. اکثر این طراحان، طراحی‌های خودشان را بر اساس سانتی‌متر و اینچ انجام می‌دهند. سایز استوری اینستاگرام دقیقاً معادل ۵۰.۶۱ سانتی‌متر (۱۹.۹ اینچ) در عرض و ۲۸.۴۶ سانتی‌متر (۱۱.۲ اینچ) در طول است.

بهلینک؛ بیو اینستاگرام و چند لینک خاص

قسمت بیو (Bio) یک پیج اینستاگرامی، بهترین بخش برای قرار دادن لینک مربوط به فعالیت یا کسب و کار شماست. شما با قرار دادن لینک مربوط به سایت، کانال تلگرامی و یا کانال یوتیوب می‌توانید در مسیر توسعه کسب‌ و کار و جذب مشتری و مخاطب بیشتر قدم بردارید. اما احتمالاً همان‌طور که می‌دانید، بیو اینستاگرام فقط اجازه انتشار یک لینک را به شما خواهد داد. البته شما می‌توانید با استفاده از بهلینک، چندین لینک را در یک‌جا جمع‌کنید تا مخاطبانتان به همه آن‌ها دسترسی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید